Industriál

Polydekor

Dneska žádné dobrodrůžo nebude. Chci vás totiž seznámit s budovou, která je pro mě poměrně důležitou stavbou, neb mi skýtá střechu nad hlavou, když pro vás píšu. Pamatuju si, jak jsem se s ní seznámila. Šla jsem zrovna nervózně na pohovor kvůli práci a vůbec netušila, že v této pompézní fabrice budu trávit tolik času.

Chrastava – barevna a apretura Fiegla a Widricha

Celá natěšená vyrážím odpoledne do Chrastavy a již se nemůžu dočkat, až budu moct pořádně prozkoumat objekty, které mě zaujaly hned v okamžiku, kdy o ně můj zrak zavadil. Chrastava mě okouzlila již před pár lety, když jsem skrz ni projížděla na čarodějnice. Pompéznost zdejších časem i lidmi zapomenutých fabrik mě zcela oslnila a proto jsem si již dávno umínila, že se za nimi musím vypravit znovu.

Industriální safari proti proudu Ploučnice

Je příjemné páteční odpoledne a já se vydávám na další industriální dobrodružství. Tentokrát se to zdá býti opravdu honba za pokladem, poštěstilo se mi totiž nacpat se do auta kolegovi, který měl „strašně důležitý“ jednání v Děčíně, a tak mě parádně svezl až do Benešova nad Ploučnicí, kam jsem měla tentokrát namířeno.

Poutníky po Jablonném

V jedno všednodenní ráno přesně uprostřed týdne zase vyrážíme lovit industriální skvosty našeho kraje. Tentokráte kapku dál, a to přímo do Jablonného v Podještědí, města známého hlavně díky Bazilice Minor, zasvěcené sv. Vavřinci a sv. Zdislavě, a také díky Dominikánům.

Za cvikovským pokladem

V sobotu odpoledne vyrážím s kamarády autem do Cvikova, kde dnes probíhá ethnofest Barabán. Ovšem těším se nejen na fest. Krom příjemného hudebního odpoledne se totiž chystám prozkoumat i místní industrielní památky. Kamarády zanechávám v rytmu hudebních rejů a sama se vydávám po stopách místních skvostů.

Za pohádkovými odrazy zrcadel

Nová cesta za industriálními stavbami nás zavedla do nádherné vesnice s názvem Velenice. Příjemné jarní sluníčko probouzí ospalou krajinu a nás vlastně taky. Procházíme nádhernou vískou, roubené stavby příjemně protkávají krajinu, která se nadechuje a postupně mění svoji barvu z šedé na zelenou. Někde na nás dokonce vykoukne i podběl. Je milé se projít.

Eliášovy střípky

V sobotu ráno se probouzím do krásného pseudo slunečného jitra. Jedinečná příležitost pro první jarní výlet a ukrást pár vhodných světelných okamžiků pro můj dnešní tip na výlet. Chvatně snídám a v běhu zavazuju tkaničky, abych stihla bus do Nového Boru a odtamtud do Kamenického Šenova, kam mám dnes se svým foťákem namířeno. Hodný pan autobusák mi stopne navazující bus a za chvíli už se soukám ven v Šenově na náměstí.

Stopy mizící historie v Zákupech

Jaro už si dalo říct, alespoň druhý jarní den je opravdu krásný. Nasedáme tedy do auta a vyrážíme do Zákup, kde tentokrát není naším cílem jen jedna technická stavba, ale hned čtyři.

Stáhnout PDF