Stopy mizící historie v Zákupech

Jaro už si dalo říct, alespoň druhý jarní den je opravdu krásný. Nasedáme tedy do auta a vyrážíme do Zákup, kde tentokrát není naším cílem jen jedna technická stavba, ale hned čtyři.

Poklidná sobotní atmosféra nás nenutí spěchat a tak si jízdu, i když ne moc dlouhou, vychutnáváme. Na polích se pasou srnky a hlavně to sluníčko… Vjíždíme do Zákup, na náměstí je první zastávka, továrna E. Helda - výroba karnevalového zboží. Tady jsme už jednou byli, díky panu Rydygrovi za rozhovor!

http://www.i-lipa.cz/rozhovory/rozhovor-s-ing-zdenkem-rydygrem                                                                                           foto z ledna 2009 

Jedeme dál, kolem zámku, který dnes míjíme a za zatáčkou už vidíme další z cílů, tentokrát mlýn.

Projdeme se kolem, co nás velmi zaujme je náhon, který je sice plný odpadků, ale míří kamsi do hlouby budovy, což působí trochu tajemně. Mlýn má novou střechu, zdá se, že je využíván k bydlení a někdo se o něj stará. Ještě vyfotit pár detailů a jede se jen o kousek dál za zapomenutou cihelnou. Těším se, protože jsem viděla krásné fotky klenby a pecí.

Současný stav budovy je ale velmi špatný, její část je používána jako skladiště odpadků. Po klenutých stropech není už ani památky, skoro vše spadlo. Dovnitř se nelze dostat, všude je plno smetí a spadaného zdiva. Nejsme tu sami, tak se radši moc nezdržujeme, naše přítomnost není zrovna vítána. Je nám trochu líto stavu budovy. Už jen komín je celý, ale je otázkou na jak dlouho. Snad jediným příjemným bodem na tomto nevlídném místě jsou sněženky, nesměle vykukující mezi starou trávou, cihlami a marastem… Radši dál, tentokrát až na druhý konec Zákup. Cesta se vlní a proplétá kolem roubenky, řeka Svitávka se klikatí, vše jako by se nadechlo jarního vzduchu… Zastavujeme pod kopcem a vzhůru k bývalé kartounce, jejíž část je kulturní památkou. Nečeká nás ale příjemné překvapení…

Střecha bere za své, poměrně rozsáhlý komplex budov je na pokraji zkázy. Dovnitř nahlížím jen velmi nesměle hledáčkem fotoaparátu, vstoupit si netroufám. Vše působí sice obrovsky, ale také velmi křehce, jak kdyby stačil silnější závan větru, a další část komplexu se zhroutí jako by byla z perníku… Prý tu byly kasárna ještě v druhé polovině 20. století. Stav budov je ale zoufalý, jak podle hesla „po nás potopa“. Upozornění na stromech „zákaz vstupu, nebezpečí smrtelného úrazu“ lze jen respektovat… Všude suť a jako snad už klasicky také odpadky. Místo působí těžce, prázdně a nestabilně… Ani stromy si netroufnou prorůst dovnitř, jen nesměle zvenku ohraničují tento polozřícený hrad, do kterého se prostě nesmí. Původně až dvoupatrové budovy mají prakticky jen obvodové zdivo, za kulturní památku prohlášené historické křídlo je na tom asi nejhůř. Tady už se nedá ani doufat. Není moc nad čím. Celý tento obrovský komplex jako by snad čekal na ránu z milosti…
Zpáteční cesta domů je zase prosluněná, možná že naše další putování už bude provázeno větší nadějí, je přeci jaro...

Fotožurnál  a  informace o budovách :

 

Mlýn Ferdinand Laske

Zákupy čp.50, Borská ulice

Mlýn je z roku 1904, dělí se na severní provozní část a jižní obytnou. Fasáda obytné části nese secesní štuky. Průmyslově využívána byla až do roku 1995.

Stav budovy : má novou střechu, obydlená, stav uspokojivý

Cihelna Zákupy

Bohužel se nám nepodařilo sehnat informace o této budově.

Stav budovy : velmi špatný

Leitenbergerova kartounka

Zákupy čp. 303, Nové Zákupy

Trojkřídlý areál v roce 1786 přestavěn z poplužního dvoru na  kartounku, od roku 1862 bělidlem, 1880-1889 cukrovarem a od roku 1904 přestal být průmyslově využíván. Po lesnické škole zde sídlila armáda československá (1945) i sovětská (1968). Provoz kasáren přispěl k devastaci...Budova je v havarijním stavu.

Stav budovy : velmi špatný až tristní...

Hodnocení výletu : nenáročný, i když delší cestování autem

Autor: Lenka Křivánková

Foto: Tomáš a Lenka Křivánkovi

Stáhnout PDF