Českolipský Underground

Václav Kozuk 1.část

Poprvé si dnes čtete o muzikantovi, který již zemřel. Představit si ho můžeme díky jeho stejnojmennému synovi. První část je rozhovor s Václavem Kozukem mladším, část druhá, která vyjde za měsíc, představuje Václava Kozuka jako muzikanta.

Vlasta Král

Sešli jsme se v restauraci U Honzy a hned jsme se pustili do série otázek a odpovědí. Předpokládal jsem, že by mi mohl pomoci přesunout se od éry Strawberry zase o kus dále.

Eduard a Petr Stahlovi

Tento díl je mimořádný ze dvou důvodů. Za prvé je o dvou lidech najednou, za druhé největší zásluhu na něm má Petr König, který se s nimi v době mé nepřítomnosti sešel, a na mě tak zbylo jen dobroušení textu. V minulém „undergroundu“ věnovaném Milanovi Masopustovi zazněla jména Edy a Petra Stahlových. Právě s nimi se Petr König setkal a takto schůzku popsal:

Milan Masopust

„Zkus ještě něco vytáhnout z Milana Masopusta, ten tady dělal první diskotéky,“ prozradil mi Petr König, když jsme zhruba po roce sumarizovali, co se mi o vývoji bigbítu v České Lípě podařilo vypátrat.

Pavel Šplíchal - 2. část

Osudy Pavla Šplíchala jsme opustili v roce 1969,
kdy se rozpadla skupina The Sound Makers.

Pavel Šplíchal pak deset let na kytaru sáhl jen v soukromí. Jak sám tvrdil, stavěl mezitím tři domy, mimo jiné i ten, ve kterém jsme se sešli. „Tady, co sedíš, seděl nedávno Matěj Rupert z Monkey Bussines,“ pronesl například.

Českolipský Underground 15 - Pavel Šplíchal 1. část

Když jsem v minulém dílu zpovídal Stanislava Linharta, přišla řeč i na kapelu The Sound Makers z Doks a jejího frontmana Pavla Šplíchala. Jde o tu skupinu, která na festivalu ve Štětí vyfoukla vavříny nám už známým Strawberry Sellers Group z České Lípy i Trhanům z Nového Boru.

Českolipský underground 14 - Stanislav Linhart 2. část

Za vrchol své kariéry považuje Stanislav Linhart kapelu Exodus. Nejen kvůli tomu, že v ní působil se svou budoucí ženou. „Tu jsem jako šestnáctiletou viděl ubrečenou na dílně a hned jsem si řekl, že to jednou bude moje manželka. A napište tam, že jsem jedinej muzikant, kterej není rozvedenej,“ instruoval mě.

Českolipský underground 13 - Stanislav Linhart 1. část

"Hráli jste zde někdy?" zeptal jsem se, když se Stanislav Linhart rozhlížel po Luxoru. Na schůzku přijel až z Německa, kde od konce osmdesátých let žije.
"Snad jednou. Záviděli jsme Lípákům. U nás v Boru jsme se takhle dobře neměli."

Stáhnout PDF