Velikonoční poselství očima Marka Lukáška

Pro dubnové vydání měsíčníku Lípa jsme oslovili představitele církví v České Lípě. Šlo nám o to alespoň trochu představit Velikonoce v duchovní rovině pomocí tří otázek... Dalším z oslovených byl p. Marek Lukášek...

Jaké je poselství Velikonoc?

"Velikou nocí" my křesťané rozumíme noc z Bílé soboty na Velikonoční neděli, během které byl podle Písma sv. vzkříšen Kristus. Věříme, že jeho vzkříšení znamená zároveň pevnou naději překonání bolesti, úzkosti a smrti každého, kdo věří.

Jak slavíte tyto svátky - z pohledu duchovního?

Velikonoce slavím raději než Vánoce. Méně všeobecného spěchu, nakupování, stresu, které na člověka doléhají ať chce nebo nechce. Bohoslužby bývají soustředěnější, meditativnější, duchovnější. Navíc velikonoční hudba J. S. Bacha nebo A. Michny je překrásná.

Proč je důležitý půst?

Půst a postní doba (40 dnů před Velikonoční nedělí) dávají prostor "uklidit si" ve vlastní duši, podívat se, jak na tom jsem ve vztahu k druhým lidem a k Bohu. Jakkoli je hladovění či jiné odříkání nepopulární, má svůj smysl. Půst je dnes naprosto dobrovolný a záleží na úvaze každého věřícího, jakou formu či intenzitu si zvolí. Co ušetřím na jídle, mohu věnovat potřebným.

Marek Lukášek

evangelický duchovní

 

Stáhnout PDF