Undergroundový večer v klubu Progres

Navečer 23. května jsem se vydala do klubu Progres na Špičáku. Již před vchodem bylo poměrně rušno, není divu, vždyť měla vystoupit legendární kapela československého undergroundu The Rock & Jokes EXTEMPORE Band spolu s oblíbenou alternativní českolipskou kapelou Papír sklo plasty.

Spolu s kamarády, které jsem na tento večer vyvedla, jsme se připojili k ostatním, ukrátili si předkonzertní napětí pár hlty čistého vzduchu na příjemné progresácké předzahrádce a střídavě zdravili tu, či onu známou tvář.


„Dámy a pánové, produkce již začíná...!“ ozvalo se shůry, i vydali jsme se do malého útulného prostoru tohoto studentského klubu. Než jsme se usadili, byli již Papíři v plném proudu. Upřímně řečeno, za svůj krátký život jsem zhlédla již neskutečnou paletu obdobných takzvaných alternativních studentských kapel, a tak jsem se jejich vystoupení, i přes samé chvály z okolí, trochu vyhýbala až do dnešního večera a musím říct, že jsem opravdu prohloupila... Omlouvám se, kluci, za svou nedůvěru, ale víte, jak to chodí... („Hele, tady kamarád má koncert, přijďte se podívat.“ A většinou to končí marnou snahou nenápadně z alternativní značně amatérské produkce zmizet...)


Ovšem Papír sklo plasty, klobouk dolů pánové! Tahle skupina má opravdu drive. Mladíci předvedli skvělou show, uměli hrát, a dokonce měli i dobré texty, a to už je co říct. Frontman kapely, mistr Gottlieber, skákal po pódiu, i mezi diváky, jako pouťová opička na gumičce a parádně svým excesem rozproudil publikum a připravil tak se svými spoluhráči skvělou půdu pro hlavní hvězdu tohoto večera.
Následovala menší pauza, neb Extempore se ztratil kytarista, ale za chvilku již seděli všichni na pódiu a spustili tu svou androšovskou muziku. Tato kapela, jež byla na vrcholu své slávy v 70. letech, spoluhráči Plastiků a jiných legend, možná neznalé posluchače na první pohled trochu zarazí svým zjevem, inu jsou to pánové již světa znalí. Kapela má za sebou, hlavně díky přátelské ruce STB, dosti pohnutou historii, díky které se její členové točili jak na skřípajícím kolovrátku, a v podstatě jediným původním hráčem je frontman JéJé Neduha, časem zapomenutý českolipský rodák. Nepůsobí jako žádní jůrové, ale když to rozpálí, hrají jako ďáblové. Tento večer pojali oproti svým zajetým kolejím trochu klidněji, ovšem s plnou energií hráli jednu vypalovačku za druhou v rytmu blues, folk, rock a bůhví co všechno do svých nápaditých písní ještě nenápadně přimíchali. Publikum bylo nadšené, všichni se pohupovali, tleskali, hrálo se na přání a hlavně pro radost. Nakonec si dojatí diváci i nějaké ty přídavky vydupali a odcházeli rozjaření do všech českolipských koutů.


Nevím jak ostatním, ale mně se největší českolipský undergroundový večer opravdu líbil, nejen díky skvělé hudbě, ale hlavně díky výborné atmosféře, jež celý večer provázela.
Děkuji všem zúčastněným a jen bych si přála, aby se v Progresu podařilo trochu zvětšit prostory, aby si všichni po koncertu mohli sednout a zhlédnuté produkce, které mají téměř vždy velmi vysokou úroveň, v klidu rozebrat.
Inu, nechme se překvapit, třeba pro nás Progresáci chystají na novou sezónu nějaké to překvapení a přejme jim, ať jim jejich nadšení a skvělý instinkt pro zvané umělce i nadále vydrží.

Extempore vystoupilo v sestavě:
Jan Volný – solová kytara
Josef Petrásek – basa
Jaroslav Jeroným Neduha – zpěv, kytara
Tonda Vosátka – bicí

Ukázky:
http://extempore.sneznik.cz/
http://bandzone.cz/papirskloplasty

P.S.: Což mi připomíná, že bych vás ráda pozvala na hudební festival Všudybud, v němž mají naši milí Progresáci samozřejmě taky prsty...
http://www.vsudybud.klubprogres.cz/


 

Stáhnout PDF