Pozvánka do rybího ráje

V České Lípě, konkrétně na adrese U Vodního hradu 64, je již pět let ráj tropických ryb - veřejné akvárium Petra Jasanského. Nejedná se tady o prodejnu s pár akvárii, ale o celorepublikovou raritu, která je přístupná všem, kteří by rádi alespoň trochu pronikli do tajů vodních světů.

Akvária zde jsou otiskem přirozených podmínek domoviny jejich obyvatel a pan majitel je výborným průvodcem tímto rybím rájem. Páteční dopoledne bylo pro mě ideálním pro návštěvu tohoto na první dojem ukytého místa, o kterém ale odborná veřejnost moc dobře ví.

Procházet se mezi akvárii, pozorovat ryby z nichž mnohé mají svou osobnost a poslouchat výklad bylo více než příjemné. Zpomalení nejen na konci pracovního týdne, barevné potěšení pro oči a zajímavé informace - to vše je zde k dispozici jen za minimální příspěvek na provoz. Vítání jsou všichni malí i velcí, akvarističtí nadšenci, ale školy a školky. Sám majitel říká : "Vstupné je nastavené tak, aby k nám lidé mohli chodit často a pozorovat život a dění, tak jak probíhá v přírodě." V akváriu podle biotopu střední Ameriky, vytvořeném po vzoru velkého pravěkého jezera můžete vidět ryby, co po ránu zývají... "Velké ryby jsou na úrovni papoušků nebo i psů, člověk už na nich pozná jejich náladu, nechají se i částečně ochočit." dodává pan Jasanský k mému pozorování.


Otvírací doba expozice je pondělí až pátek 10:00 - 12:30 a 13:30 - 17:00, v sobotu 9:00 - 12:00.
Vstupné pro děti je 20,- a pro dospělé 40,-. K dispozici je vám i malá prodejna a pan majitel s dobrou radou :-)

Celý článek a rozhovor najdete již brzo na www.i-lipa.cz!

 

Lenka Křivánková

 

Stáhnout PDF