Karlovy Vary - pochovejte mě tady...

... jak zpívá Marek Eben v jedné ze svých písní.
Na 44. FFKV jsme vyrazili v sobotu, po příjemné zkušenosti z minulého roku, kdy jsem Vary pracovně strávil v Lázních I rovnou vedle Puppu. Festivalová atmosféra mě tak uchvátila, že jsem musel na festival přijet i letos.

Do Varů jsme dorazili okolo desáté hodiny dopolední, parkování proběhlo u autobusového nádraží téměr v centru, odkud už byl jen kousek k hotelu Thermal a na jeho legendární červený koberec, po kterém se procházejí všechny ty hvězdy, hvězdičky a politici a já nevím, kdo ještě.

Po příjezdu jsem vyhledal svou oblíbenou kavárničku Elefant, kde je sice draze, ale blaze... Výhled na ulici skýtá nejedno překvapení, usměvavý Juraj Jakubisko, jakýsi černošský wrestler, který byl zřejmě inkognito, nikdo ho asi nepoznával, nicméně jakýkoli pokus o vyfocení by asi člověk ustál jen za cenu nemalého úrazu, soudě podle vypracovaných bicepsů... Módní návrhářka, premiér Fisher, a další, a další....

Po kafíčku za 99,- následuje kola za 80,- a po krátkém lijáku procházka k hotelu Pupp, kde bydlí ti nejslavnější hosté festivalu. Procházíme okolo prezidenta Klause a dopřáváme si chvilku v srdci toho největšího šrumce, pánové v černých oblecích neustále komunikující vysílačkou, luxusně odění důchodci, studenti s baťůžkama, Arabové, indiáni, Rusové, Angličani, prostě koktejl, který se dá vychutnávat dlouhé hodiny.

No a když filmový festival, tak by člověk měl také shlédnout nějaké ty filmy. Minulý rok jsem viděl za těch 9 dnů 2, které byly užásné. Letos jsem si za ten jeden den dopřál jediný, a to ten pouliční, ten, který je vlastně nejzajímavější. Takže dle mé zkušenosti jsou samotné Vary filmem stojícím za prožití...

Snad jediné, že i v drahých restauracích jsou schopni servírovat podprůměrné blafy. Proto doporučuju všem stravování ve stanech vedle hotelu Thermal, kde máte vše jako na dlani za ceny, které jsou více než přijatelné.

Procházka po kolonádě je také moc příjemná, obzvlášť večer, kdy na střeše probíhá párty, na kolonádě zapomenete na čas i prostor. Díky všudypřítomným palmám a monumentálním stavbám kolonády jste jako ve středomoří.

Prostě Karlovy Vary a filmový festival, to je zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

text a foto : Rudolf Živec

 

fotožurnál:


 

 

 

Stáhnout PDF