Brian Selznick – Velký objev Huga Cabreta

Obal anglického vydání knihy

Velký objev Huga Cabreta je kouzelná knížka stvořená pro podzimní snění. Je kombinací textu a ilustrací, které před očima běží jako film. Příběh malého chlapce Huga vás od první stránky pohltí. Rozhodně to není kniha pouze pro děti, je to křehký a poutavý děj jednoho mladého života, který (zdá se) přišel o vše. Žije tajně na rušném pařížském nádraží, v jeho spletitých chodbách nesnadno sní svůj sen o přátelství, střeží zápisník a rozbitou mechanickou figurku na klíček - jediné pojítko a vzpomínku na jeho otce. Během všech útrap potká dívku, která mu souhrou náhod pomůže. Děj je plný tajemství a proplétá se stejně jako tajné chodby ve zdech pařížského nádraží.

Nedílnou součástí knihy je i slavný režisér Georges Méliès (tvořil v letech 1890-1920) se svým filmem A Trip to the Moon, což byl první film s tématikou science fiction.

Děj nakonec rozehrají i dobové fotografie z Paříže a v jeho závěru si člověk říká, že ho stejně nečetl naposledy.

Chcete-li zapojit fantazii a číst příběh, který se dá číst i beze slov, doporučuji vám tuto knihu, která se mimo jiné pyšní Caldecottovou medailí za nejlepší knihu pro děti za rok 2007.

Ninque

Stáhnout PDF