Proměny českého venkova v díle Václava Fialy

Václav Fiala (1896-1980) byl malíř, kreslíř, grafik a ilustrátor. Studoval na Akademii výtvarných umění u profesora Maxe Švabinského. Po experimentech s dobovými módními styly se ve 30. letech přiklonil k realismu a jeho hlavním námětem se stala osídlená krajina. Navázal tak na tvorbu Josefa Mánesa a jeho národopisné studie. Věrně zachycoval život a kulturu prostých lidí dosud nepoznamenaných civilizací. Jeho čistě přírodní kompozice jsou oživeny vesnickými staveními, postavami vesničanů a skupinami zvířat. Po celých Čechách zachycoval lidovou architekturu a kostelíky i jiné stavební památky. Většina jeho děl vznikla přímo v plenéru. Věrně tak zachytil nedramatickou malebnost České krajiny.
Václav Fiala nebyl sice zdejší rodák, ale vlastnil chalupu v Mařenicích, odkud podnikal svoje tvůrčí výlety. Na výstavě tak najdeme obrázky z Mařenic, Krompachu, Jablonného v Podještědí, Sloupu v Čechách, Horní Světlé a dalších míst zdejšího kraje.
Díla mají mimo své umělecké hodnoty i hodnotu dokumentární. Mnohé zobrazené stavby již ani nenajdeme nebo mají jinou podobu.
Chalupu v Mařenicích dnes obývá vnučka autora, která tvorbu svého dědečka zpracovala a zapůjčila na výstavu do Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Výstava bude zahájena 20. května v 17.00 hodin a potrvá do 14. června 2009.

autorka článku : Eva Reslová

 

Stáhnout PDF